.

.

.

BD FACSCalibur

از دستگاه های با سابقه طولانی ساخت از شرکت BD است. انواع تک لیزره ( لیزر آبی) و دولیزره آن موجود است که با لیزر آبی و قرمز تجهیز شده است. دارای چهار کانال شناسایی فلوروکروم است و همزمان چهار رنگ را می توان با آن خوانش کرد. نرم افزار این دستگاه CellQuest نام دارد که تحت سیستم عامل MAC عمل کرده و برای خوانش نمونه ها و انجام تنظیمات لازم به کار می رود. برای کاربرد بالینی مناسب می باشد.

BD Accuri C6 Plus

دستگاهی از محصولات شرکت BD که با دو لیزر آبی و قرمز تجهیز شده است. قادر به شناسایی چهار رنگ فلوروکروم بصورت همزمان می باشد. کوچک بودن و کم حجم بودن این دستگاه ، از مزیت های آن به شمار می رود. مقیاس نمودارهای مربوط به نمایش داده ها در نرم افزار این دستگاه  از صفر تا ۱۰۷   را پوشش می دهد لذا داده ها در طیف وسیعی قابل رویت می باشند تنظیم ولتاژهای دیتکتورها راحت تر است و خطر حذف و از دست دادن داده ها رفع شده است و کار با دستگاه آسان تر شده است. سیستم نوری و نحوه قرار گیری لیزرها طراحی ویژه ای دارد.

.

BD FACSCanto II

این دستگاه نوع تکامل یافته FACSCalibur محسوب می شود. پایداری بالایی داشته و دارای قابلیت ها بالایی است. تاییدیه جهت استفاده در آزمایشگاه بالینی را داراست. برحسب مدل دستگاه تا سه لیزر بر روی آن قرار داده شده است که در نمونه های سه لیزره ، لیزر های آبی ، قرمز و بنفش به کار رفته است. طراحی مکان دیتکتور ها ویژه بوده و به شکل Octagon در روبروی هم قرار گرفته اند.

.

BD FACSAria

این دستگاه جهت جداسازی سلول های مورد نظر طراحی شده است و در واقع sorter  است و برحسب نازل هایی که داراست قادر است جمعیت های سلولی را برحسب مارکر مد نظر جداسازی کند. سیستم نوری و قرار گیری فیلتر ها و دیتکتور ها مشابه FACSCanto   بوده و به شکل Octagon است.تعداد لیزرهای دستگاه بر حسب مدل متغیر است و در نوع FACSAria III به ۶ لیزر می رسد که با دارا بودن ۲۰ دیتکتور قادر به شناسایی تا ۱۸ فلوروکروم بصورت همزمان می باشد.

 

BD LSRFortessa X-20

دستگاهی با ابعاد ۷۶٫۲ x 73.7 x76.2   سانتی متر است که  تا ۵ لیزر بر روی آن نصب شده است. طراحی دیتکتور ها د ر سیستم نوری به شکلpolygon  بوده  و قادر به شناسایی ۲۰ پارامتر بصورت همزمان می باشد. رایج ترین لیزرهای به کار رفته شامل آبی، قرمز، بنفش،زرد-سبز، و فرابنفش می باشد.

 

 

CytoFLEX

از دستگاه های ساخت شرکت Beckman culter است که به سه لیزر تجهیز شده است شامل آبی، قرمز و بنفش که با داشتن فیلترهای متعدد، قادر به شناسایی ۱۳ رنگ فلوروکروم بصورت همزمان می باشد. نرم افزار این دستگاه CytExpert می باشد برای تنظیمات دستگاه و جمع آوری و نمایش داده ها طراحی شده است.

 

 

Gallios

از محصولات شرکت Beckman culter است و از حساسیت بالایی برخوردار است و قادر است ۱۲ پارامتر را بصورت همزمان شناسایی و ارزیابی کند. از خصوصیات آن در آنالیز و نمایش داده ها، dynamic range بالاست که جمع آوری و آنالیز داده را راحت نموده است و در ضمن مجهز به سیستم خوانش اتوماتیک نمونه ها بصورت سری است.نرم افزاری که برای این دستگاه طراحی شده است Kaluza نام دارد.

 

 

MoFlo Cell Sorter

دیگر محصول Beckman culter است که برای شناسایی و جداسازی جمعیت های سلولی بر اساس مارکرهای مد نظر طراحی شده است و یک sorter  است که با لیزرهای متعدد( تا ۷ لیزر)، قابلیت ارزیابی مارکرهای بسیاری را بصورت همزمان داراست.

 

Attune™ NxT Acoustic Focusing Cytometer

دستگاهی است که توسط شرکت Thermo Fisher Scientific تولید و عرضه شده است. در انواع مجهز به دولیزر یا بیشتر می باشد. نوع دولیزره با لیزرهای آبی و قرمز قادر به شناسایی و ارزیابی ۶ رنگ فلوروکروم بصورت همزمان می باشد. انواع ۴ لیزره تا ۱۴ رنگ را شناسایی می کنند. در سیستم سیال دستگاه برای عبور بهتر سلول ها به شکل جریان تک تک از امواج اولتراسونیک استفاده شده است و قادر به خوانش تعداد تا ۲۰۰۰۰ سلول در ثانیه می باشد، به همین خاطر تحت عنوان  Acoustic focusing از آن نام می برند.

 

CyFlow Space

این دستگاه فلوسیتومتری محصول شرکت Sysmex Partec می باشد.پارتک سابقه طولانی در ساخت دستگاههای فلوسیتومتری دارد. این دستگاه با لیزرهای مختلف عرضه شده و قابل ارتقاء است و در نمونه های چند لیزره تا ۱۶ پارامتر را مورد ارزیابی قرار می دهد.زمان سریع آماده به کار شدن و خاموش شدن اتوماتیک از ویژگی های آن می باشد.

CyFlow Cube

دستگاهی از شرکت پارتک که حجم بسیار کمی داشته (L 381 x W 280 x H 279.5 mm) و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است. در مدلهای مختلف بر اساس تعداد لیزرها موجود است که رایج ترین آن شکل دولیزره با لیزرهای آبی و قرمز است و قادر به ارزیابی چهار رنگ فلوروکروم بصورت همزمان می باشد.ستاپ دستگاه زمان کمی نیاز داشته و از پایداری قابل قبولی برخوردار است.

 

 

Cytek Advanced Flow Cytometry Systems

دستگاه های تولیدی این شرکت از قابلیت های بالایی برخوردار بوده و کاربری با آن آسان است و از پایداری قابل قبولی برخوردار می باشد. انواع مختلفی از دستگاه بر حسب تعداد لیزر وجود دارد که در نوع ۳ لیزره آن قابلیت ارزیابی وشناسایی همزمان ۲۴ رنگ فلوروکروم تعبیه شده است.